Wszystko jest możliwe, trzeba tylko wiedzieć o sposobach.
Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
Coaching kognitywny
Coaching kognitywny jest holistyczną metodą treningu rozwojowego opartego na doświadczaniu i poszukiwaniu zasobności. Zawsze wydarza się w odniesieniu do subiektywnych i osobistych potrzeb klienta. Poszerza jego samoświadomość oraz przy wykorzystaniu dopasowanych narządzi treningowych, pokazuje pełne spektrum jego potencjałów.
Coaching, w przeciwieństwie do mentoringu czy nauczania, nie narzuca gotowych rozwiązań, nie jest dyrektywny. W najbardziej lapidarnym rozumieniu opiera się na zasobności klienta, a pozostawiając mu swobodę, pozwala na samodzielne i świadome podejmowanie decyzji.
Od terapii różni się tym, że wierzy w możliwości samouzdrowienia czy też samouporządkowania klienta – tzw emergencji. Emergencja jest naturalnym i spontanicznym dążeniem wszelkich systemów do uporządkowania. Człowiek jako system systemów, może podlegać zarówno entropii (dezintegracji) jak i emergencji (integracji).
Jeśli założymy, że życie jest procesem rozwoju, czyli doświadczaniem ciągłych zmian, w praktyce nie może być niczym innym jak czasowym przechodzeniem z etapu chaosu (entropii) w etap samouporządkowania (emergencji).
Cała medycyna tybetańska czy też ajurweda opiera się właśnie na tych zasadach. Pierwsze co robi w swoim holistycznym podejściu do człowieka to wspiera jego emergencję, czyli zdolność do samouzdrawiania.
Każdy z nas ma inny konstrukt psychiczny, dlatego tez korzystam z różnych metod kognitywnych i terapeutycznych. Interdyscyplinarne podejście pozwala na holistyczne spojrzenie na człowieka oraz w znaczącym stopniu poszerza mapę działań oraz oddziaływań. Kognitywistyka to taka dziedzina nauki, która łączy różne dyscypliny oraz równolegle z nich korzysta na zasadzie integralności. Ja w swojej kognitywnej pracy łączę:
- filozofię (sens, wartości)
- antropologię (wpływ kultury)
- językoznawstwo / semantykę (indywidualny język)
- psychologię (charakter, osobność, uwarunkowania psychiczne)
- socjologię (wpływ grupy, otoczenia, środowiska)
- neurobiologię (fizyczność)
- logikę (myślenie, przekonania, świadomość i nieświadomość)
- astrologię (mapa potencjałów, temperament, uwarunkowania psychofizyczne)
- psychobiologię (istota chorób, znaczenie zdrowia)
Podczas spotkań z Wami wykorzystuję również wiedzę, którą zdobyłam na studiach pedagogicznych, andragogicznych, kursie Psychologii Doświadczeń Subiektywnych, w szkole Gestalt, w Akademii Totalnej Biologii oraz licznych tematycznych szkoleniach. Wszystko po to, aby w sposób holistyczny i indywidualny podejść do Waszych potrzeb.
Soul - Life - Business
W pracy coachingowej skupiam się na różnych zagadnieniach, który mają wpływ na jakość Waszego życia oraz sposób Waszego bycia i samopostrzegania w tym świecie.
W zależności od Waszych potrzeb czy problemu, z którym się do mnie zgłaszacie pracujemy na różnych poziomach:
- duchowym (wiara, przekonania, wartości)
- życiowym (tożsamość, role społeczne, macierzyństwo, relacje, partnerstwo)
- zawodowym (umiejętności, ścieżka kariery, predyspozycje i spełnienie zawodowe)
Dla kogo?
Rzeczywistość obiektywna nie istnieje, co najwyżej subiektywne obiektywizuje się, czyli uzgadnia z innymi porządkami.
Rzeczywistość jest procesem zmian, to co dziś uważacie za słuszne i prawdziwe jutro może się okazać wprost przeciwne. Kontekst, tło, narracja, nastrój, historia, która ze sobą niesiemy. Jest nieskończenie wiele zmiennych. Ja jestem po to, żeby towarzyszyć Wam w sytuacji, w której obecnie jesteście i spojrzeć na nią z innej, szerszej perspektywy. Być może będzie to dla Was zaproszeniem do poznania innej jakości czy wymiaru tego miejsca. A być może narzędzia, z których będę korzystać w trakcie naszych spotkań zaprowadzę Was w zupełnie inne miejsce, takie w którym mówiąc przekornie w końcu poczujecie się na miejscu.
Pracuję z młodzieżą i dorosłymi. Prowadzę sesje indywidualne i partnerskie.
Kiedy ktoś szuka – rzekł Siddhartha – wówczas łatwo może się zdarzyć, że oczy jego widzą już tylko to, czego szukają, że nie jest w stanie niczego znaleźć, nic do siebie dopuścić, bo myśli tylko o tym, czego szuka, bo ma przed sobą cel, bo jest opętany myślą o celu. Wszak szukać znaczy mieć cel. Zaś znajdować, to być wolnym, być otwartym, nie mieć żadnego celu. Ty, o czcigodny, jesteś może w istocie poszukiwaczem, bo goniąc za celem, nie dostrzegasz pewnych rzeczy, które masz przed oczyma.
Hermann Hesse, Siddhartha
Po co?
Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
Po to, aby:
- zrozumieć siebie, swoje schematy działania, przekonania, wzorce czy wdruki,
- mieć bezpieczną przestrzeń eksploracji,
- przyjrzeć się sobie,
- nauczyć się widzieć siebie nawzajem oraz skutecznie się komunikować,
- poznać mechanizmy reakcji,
- żyć bardziej świadomie, uważnie i ekologicznie względem samego siebie i innych,
- odnaleźć równowagę i spokój,
- mieć odwagę szukać i nie znajdować. Mieć odwagę znaleźć, ale nie zamykać się na inne,
- odnaleźć w sobie zasobność, widzieć szerzej, wieloaspektowo,
- wiedzieć jak to wpływa na role, jak kontekst dopełnia sytuacje,
- żyć szczęśliwie, w zgodzie z sobą.